ODZNAK ODBORNOSTI:

STROJNÍK

Mladý hasič, který má odznak odbornosti strojník, zná běžnou techniku, používanou u hasičů, její části a jejich údržbu. Zná druhy a způsoby použití běžných technických prostředků PO a zná také praktické použití optických signálů PO.

Co musí mladý hasič ovládat, aby získal tento odznak odbornosti?

1. Druhy požární techniky, základní technicko-taktická data
  2. Věcné prostředky PO - všeobecně
  3. Běžnou údržbu motorové stříkačky
  4. Základní věcné prostředky PO
  5. Optické a další signály PO

Při zkouškách musí mladý hasič zodpovědět 15 otázek z odbornosti strojník a při praktických zkouškách zodpovědět 1 otázku z každého okruhu znalostí (tj. 5 otázek)

Nechceš se učit na těchto internetových stránkách? Raději by sis materiály vytiskl a učil se jinde z papírové verze? Potom využij odkaz níže a stáhni si výukové materiály pro získání tohoto odznaku odbornosti...

Požární techniku tvoří zejména vozidla (silniční tj. osobní a nákladní automobily, zvláštní jako traktory a pracovní stroje) a dále plavidla, letadla a železniční kolejová vozidla.

Přenosná motorová stříkačka PS 12 je hasičská stříkačka, určená pro jednotky požární ochrany. Slouží k provedení zásahu od vodního zdroje na malé požáry nebo jako čerpadla pro doplňování cisteren, v sérii pak lze použít i několik stříkaček pro dálkovou dopravu vody ze stroje do stroje.

Základní věcné prostředky požární ochrany můžeme rozdělit do několika skupin. Mezi přívodní příslušenství patří sací koš, hydrantový klíč, sací požární hadice, záchytné a ventilové lano, požární ejektor, hydrantový nástavec a hákový klíč na spojky a šroubení. Do druhé skupiny výtlačného příslušenství patří tlaková požární hadice, přetlakový ventil,...

Každý hasič musí znát, jak si říct o vodu nebo naopak o její zastavení na delší vzdálenosti. K tomu slouží optické signály. Signály pro dodávku vody nebo pro varování mohou být prováděny bez slovního doprovodu. Všechny signály provádíme vždy pravou rukou a za snížené viditelnosti si dopomůžeme svítilnou.