ODZNAK STROJNÍK: 4. Základní věcné prostředky PO

26.03.2018

Základní věcné prostředky požární ochrany můžeme rozdělit do několika skupin. Mezi přívodní příslušenství patří sací koš, hydrantový klíč, sací požární hadice, záchytné a ventilové lano, požární ejektor, hydrantový nástavec a hákový klíč na spojky a šroubení. Do druhé skupiny výtlačného příslušenství patří tlaková požární hadice, přetlakový ventil, přechodka, požární proudnice, sběrač, rozdělovač, rozprašovací a clonová požární proudnice. Další kategorií jsou žebříky - hákový a nastavovací a mezi ostatní věcné prostředky řadíme hadicový můstek, držák a svěrku a záchranné lano.

Sací koš 

Zamezuje vstupu hrubých nečistot do čerpadla. Je opatřen sítem a zpětným ventilem, který zamezuje úniku vody ze sacího vedení při přerušení čerpání. Ventil se otvírá pomocí páky a ventilového lana 


Hydrantový klíč 

 Slouží k otevření ventilu hydrantu. Horní část klíče slouží k otevření poklopu podzemního hydrantu a spodní část k otevření ventilu. Na obr. je klíč k nadzemnímu hydrantu.  


Sací požární hadice (savice) 

 Slouží k vytvoření přívodního vedení z otevřeného vodního zdroje ke stroji. Bývá vyráběna v různých průměrech a délkách podle typu sací- ho hrdla čerpadla


Požární ejektor 

 V PO je řadíme k proudovým čerpadlům. Slouží k čerpání vody z větších sacích výšek (7 - 20 m). Vlevo: ejektor stojatý, Vpravo: ejektor ležatý.  


Záchytné a ventilové lano 

Záchytné lano (Ø 10-12 mm) slouží k upevnění sacího vedení před jeho spuštěním do vodního zdroje. Ventilové lano (Ø 6 mm) slouží k otevření ventilu sacího koše při odvodňování sacího vedení.


Hydrantový nástavec 

 Slouží k odběru vody z podzemního hydrantu. Skládá se z hlavy nástavce se dvěma ventily (šroubové nebo kulové) a dvěma spojkami "B", trubky s rukojetí a z pouzdra s těsněním a upínacím kroužkem. 


Hákový klíč na spojky a šroubení 

Používá se k dotahování spojek a šroubení všech velikostí.  


Tlaková požární hadice 

 Umožňuje dopravu vody od čerpadla nebo hydrantu k požáru. Druhy materiálu - konopná (dnes užívána jen jako cvičná hadice), izolovaná (ze syntetických vláken, opatřená vrstvou gumy). Druhy hadic: A (pro hadicové automobily - v dnešní době se již nepoužívá), B (Ø 75 mm), C (Ø 52 mm) a D (Ø 25 mm - použití pro ruční stříkačky nebo hydranty)


Přetlakový ventil 

 Je používán při dálkové dopravě vody. Umisťuje se vždy za první výtlačnou hadici stroje. Při nečekaném zvýšení tlaku (vodním rázu) v hadicích jej samočinně vyrovnává a vodu odpouští, čímž chrání hadice i armatury před poškozením. 


Přechod 75/52 

 Je používán pro redukci dopravního nebo útočného vedení. Na jedné straně je opatřen pevnou spojkou 75 mm a na druhé 52 mm (B/C).  


Uzavírací požární proudnice 

 Slouží k dosažení nejvyššího dostřiku uceleného proudu vody pod tlakem v hadici k požářišti.  

Rozprašovací požární proudnice 

 Používá se k hašení plným nebo rozprášeným proudem (mlhou). Uzávěr má tři polohy - uzavřeno, mlha, plný proud.  

Clonová požární proudnice 

 Používá se k vytvoření vodní clony. Proudnice může měnit proud vody ze samostatného plného proudu až po libovolný kužel do úhlu 140o . Ovládá se šroubováním vrchní rozšířené části proudnice, kterou se posouvá ovládací kužel uvnitř proudnice.  

Jak v praxi fungují jednotlivé druhy proudnic? Velmi záleží co hasíme. Shlédněte video v odkazu a podívejte se na ukázku některých tipů hasičských proudnic různých výrobců...

Zajímají vás nejnovější typy proudnic? Ve videu, které můžete shlédnout pod odkazem společnost Eurofire představuje zcela nové proudnice, které byly vyzkoušeny v prostředí záchranného útvaru ve Zbirohu...


Hadicový sběrač 

 Používá se ke spojení dvou přívodních hadic B (75 mm) jednou přípojkou na hrdlo čerpadla.  


Hadicový rozdělovač 

 Používá se k rozdělení vody z dopravního vedení na útočné proudy. Má vtokové hrdlo B (75 mm) a 3 výtoková hrdla (2x C52 a 1x B75 - střední) opatřená ventily, ovládanými kolečkem nebo kulovými ventily




Hákový žebřík 

 Používá se pro výstup do vyšších podlaží z vnější strany budovy. V žádném případě se nesmí používat jako žebřík opěrací !!!  

Nastavovací žebřík 

 Jsou jím povinně vybavena všechna požární vozidla. Dosáhne výšky až 8 m i ve velmi omezeném prostoru, lze nasouvat jednotlivé díly zespodu. Může být buď dřevěný nebo z lehkých kovových slitin (hliníkový).  



Hadicový můstek 

Používá se k ochraně hadic před projíždějícími vozidly. Je vyroben z dubových nebo modřínových příček, upevněných na lněných popruzích, případně může být z pevných plastů.  


Hadicový držák - vazák 

 Slouží k upevnění hadicového vedení k žebříkům, zábradlím, okapům apod., aby se rozdělila váha vody v hadicovém vedení. Délka vazáku je 1,6 m a Ø 10 mm. Materiál je konopný nebo polyamidový. Na obou koncích vazáku jsou spletena oka, v jednom je dřevěný kolík - roubík


Hadicová svorka 

 Slouží k přechodné opravě hadic při požáru. Na vzniklou trhlinu v hadici se nasune objímka, zapne se a tím je zabráněno dalšímu rozšíření otvoru. 


Záchranné lano 

 Slouží k záchraně osob, jako lano vodící, zajišťovací, jako nouzové zábradlí apod. Dříve se používaly lana konopné (Ø 12 mm), dnes jsou vyrábě- ny z polyamidových vláken PAD - NPK (Ø 11 mm).

SDH Olešná u Hořovic
Copywrith © 2022 Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky